نظر آیت‌الله بطحایی درباره حق شهروندی سپنتا – سایت خبری و تحلیلی فان اسپات

عصر ایران: یک عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به ماجرای سپنتا نیکنام (عضو زرتشتی شورای شهر یزد) تاکید کرد شهروندان اقلیت های دینی می توانند از حقوق شهروندی خود برخوردار باشند
دکتر آیت‌الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان رهبری درباره عضویت سپنتا نیکنام شهروند زرتشتی در شورای شهر یزد گفت: در رابطه با مساله عضو شورای شهر یزد یک دستور کلی از قرآن کریم داریم به معنای اینکه غیر مسلمان نمی تواند بر مسلمان فرمان دهد. مساله دیگر این است که در کشور اسلامی اقلیت هایی که زندگی می کنند دو بخش هستند یکی اقلیت از اهل ذمه، یعنی اهل کتاب هایی که در کشور اسلامی به عنوان شهروند مسالمت آمیز در قانون اساسی هم به رسمیت شناخته شده اند.

عصر ایران: یک عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به ماجرای سپنتا نیکنام (عضو زرتشتی شورای شهر یزد) تاکید کرد شهروندان اقلیت های دینی می توانند از حقوق شهروندی خود برخوردار باشند.
و افزود: کلیه نمایندگان، وکیل مردم هستند و موکل حق دارد برای خودش وکیل تعیین کند یک وقت هایی هم که نخواست عزل کند حتی نماینده‌گان مجلس حق دارند بگویند ما این وکیل را نمی خواهیم.

بطحائی در پایان تاکید کرد: به مقدار درصدی که شهر یزد اقلیت دارد نسبت به آن درصد با توجه به اینکه به عنوان شهروند مسالمت آمیز پذیرفته شده است حق استفاده از مزایای شهروندی دارد.

قبل از این کدخدایی عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان گفته بود که براساس نظر این شورا، عضویت افراد غیرمسلمان در شورای شهرهایی که اکثریت آنها، مسلمان هستند خلاف اسلام است و برهمین اساس، عضویت سپنتا نیکنام شهروند زرتشتی در شورای شهر یزد باید لغو شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران یادآوری کرد: در یک شهر اگر فرض کنید صد نفر جمعیت داشته باشد و از این جمعیت 25 درصدش یعنی یک چهارم آن اهل ذمه باشند قاعدتا این مقدارحقوقی دارند که باید در نظر گرفته شود یعنی باید از حق شهروندی برخوردار باشند و از مزایای آن استفاده کند.

آیت‌الله سیدهاشم بطحایی ادامه داد: شهروند مسالمت آمیز اهل ذمه که حق شهروندی و حق استفاده از احوالات خصوصی  خودشان دارند، نماینده هم دارند آن کسی که اهل ذمه نیست یعنی محاربه مثل صهیونیست است که آنها هیچ محلی از اعراب در دنیای اسلامی ندارند چون ستیزه گرند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *