شهرهای خوزستان در آستانه بحران آب هستند – سایت خبری و تحلیلی فان اسپات

خبرگزاری مهر: علیرضا قرینه شامگاه امروز در نشست شورای آب و برق استان خوزستان با اشاره به اینکه تمام آمار اعلامی برای تمام شهرهای استان خوزستان به غیر از اهواز است، اظهار کرد: آب شهرهای استان به غیر از اهواز ۷۰ درصد از منابع آب‌های سطحی و ۳۰ درصد از منابع چاه‌ها (۱۷۱ حلقه چاه در خوزستان داریم) تأمین می‌شود
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان با اشاره به اینکه تعدادی از شهرها در آستانه بحران هستند، ادامه داد: در استان ۱۷۱ حلقه چاه برای تأمین آب شرب داریم که کاهش سطح آب داشته‌اند و حتی در برخی شهرها فقط یک چاه داریم.

وی با اعلام اینکه ۸۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز کمبود آب هست، افزود: آب شرب ۱۹ شهر از حوزه کارون، ۱۳ شهر از کرخه، دو شهر از مارون، دو شهر از زهره و چهار شهر از سایر حوزه‌ها تأمین می‌شود.

قرینه بیان کرد: در نقطه گلالک که بخشی از آب اهواز را تأمین می‌کند، توان موردنیاز دو هزار و ۵۰۰ مگاوات است که نیاز اساسی به دیزل ژنراتور دارد.

خبرگزاری مهر: علیرضا قرینه شامگاه امروز در نشست شورای آب و برق استان خوزستان با اشاره به اینکه تمام آمار اعلامی برای تمام شهرهای استان خوزستان به غیر از اهواز است، اظهار کرد: آب شهرهای استان به غیر از اهواز ۷۰ درصد از منابع آب‌های سطحی و ۳۰ درصد از منابع چاه‌ها (۱۷۱ حلقه چاه در خوزستان داریم) تأمین می‌شود.
وی با اشاره به روند افزایشی شوری آب در رودخانه کارون گفت: ۶۶ درصد شهرهای استان که ۵۳ درصد جمعیت خوزستان را شامل می‌شوند بر اساس این وضعیت دچار مشکل کمی می‌شوند و در عین حال ۳۴ درصد کمی و کیفی خواهند داشت.

قرینه با اشاره به اینکه احتمال افزایش نیترات آب در استان نگران کننده است، تصریح کرد: افت سطح سفره آب‌های زیرزمینی، کاهش دبی رودخانه‌ها، قطعی برق در تأسیسات تأمین آب و ناپایداری شبکه‌های توزیع برق از جمله تأثیرات خشک‌سالی هستند.

قرینه با اشاره به اینکه عمده مشکل ما در بحث خشک‌سالی مناطق دارای برداشت آب از چاه‌ها است، بیان کرد: در سال گذشته ۱۳۰ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی برداشت داشتیم که امسال ۳۴ درصد کاهش داشته و پیش‌بینی می‌کنیم در سال آینده بین ۵۰ تا ۵۵ درصد کاهش داشته باشیم.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان با اشاره به اینکه تنش به معنای تولید برابر با مصرف یا گاها کمتر از آن است، یادآور شد: شهرهای شمال شرق مثل ایذه، باغملک و صیدون مشکلات خیلی زیادی دارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *