تثبیت قیمت دلار با ۴۲۰۰ تومان شدنی است؟ – سایت خبری و تحلیلی فان اسپات

عصر ایران نوشت: نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تثبیت قیمت دلار بر پایه 4200 تومان را سخت توصیف کرد.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات با اشاره به تصمیم دولت در تثبیت قیمت دلار با نرخ 4200 تومان گفت: در خود لایحه بودجه 97 به صورت پنهان قیمت 4هزار و 200 تومان برای دلار وجود دارد
وی تصریح کرد: صرافی های که عامل بانک مرکزی هستند نقش بسیاری در ایجاد و دامن زدن به این التهابات دارند.

وی اظهار داشت: اجرا این تصمیم سخت است چرا که دلار یک ارز قوی جهان رواست و خارج کردن آن نیاز به عزم قویتر دارد و اجرای این تصمیم ممکن است ٦ الی ٧ ماه طول بکشد که البته باید در کنار این موضوع کارهای دیگری چون پیمان های دوجانبه ای و سه جانبه ای نیز منعقد شود مثلا ما نفت به کره فروخته ایم و از کره طلب داریم و از آن طرف به روسیه بدهی داریم و فرض کنیم روسیه نیز از کره طلب دارد ما می توانیم طلب روسیه را از طریق پولی که از کره طلب داریم پرداخت کنیم و به این مبادلات چندجانبه نیاز به دلار در مبادلات را حذف کنیم.

عصر ایران نوشت: نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تثبیت قیمت دلار بر پایه 4200 تومان را سخت توصیف کرد.

وی با بیان اینکه تثبیت قیمت دلار با ٤٢٠٠ تومان خیلی سخت است گفت: باید از این تصمیم دولت حمایت کنیم چرا که اگر حمایتی از این تصمیم نباشد و اگر احساس شود که خدشه ای وجود دارد همین مقدار کوچک نیز دوباره شامه سفته بازان را قوی می کند و آنها به گونه ای عمل می کنند که بازار دچار اغتشاش شود.

این نماینده مجلس در مورد امکان حذف دلار از مبادلات ارزی و جایگزینی یورو نیز گفت: جایگزینی یورو به جای دلار نیاز به زیرساخت هایی دارد که باید هم بازرگانان و هم دولت تمهیداتی را فراهم کنند که کسی که قصد مسافرت یا مبادله با اروپا را داشته باشد به راحتی به یورو دسترسی داشته باشد.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات با اشاره به تصمیم دولت در تثبیت قیمت دلار با نرخ 4200 تومان گفت: در خود لایحه بودجه 97 به صورت پنهان قیمت 4هزار و 200 تومان برای دلار وجود دارد. درست است نرخ محاسباتی را 3500 تومان تعیین کردیم اما یک عدد 10 هزار میلیارد تومان را در ردیفی آورده بودیم که این قیمت را به 1850 تومان افزایش می داد و 10 هزار میلیارد تومان تا نیز در تلفیق به این ردیف اضافه کردیم و بر این اساس قیمت دلار به 4200 در لایحه بودجه پیش بینی شد در واقع نوسانات اخیر همه را قانع کرد که در همین قیمت 4200 تومان نیازهایشان را مرتفع کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه ضعف مدیریتی در بانک مرکزی و دولت مهمترین دلیل در ایجاد آشفتگی ها در بازار ارز است گفت: دولت های ما نباید از عرضه ارز بهره مند شود. عرضه ارز ما ٩٥ است و تقاضای برای ارز در کشور ٥٥ است و ما ٤٠ مازاد داریم که دولت به صورت غیرمستقیم از این عدد در عرضه ارز بهره مند می شود باید بگویم که ١١ هزار میلیارد از کسری بودجه ٩٦ نیز از همین محل تأمین شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *