اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد – سایت خبری و تحلیلی فان اسپات

روزنامه شرق: بسکتبال ایران دو شب قبل شبی تلخ و شیرین را پشت سر گذاشت؛ شبی که در آن ابتدا به بردی ارزشمند مقابل قزاقستان رسید و صدرنشینی‌اش در مرحله اول رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2019 حفظ شد، اما چندی بعد از پایان مسابقه، خداحافظی اوشین ساهاکیان یکباره همه حاضران در سالن را غافلگیر کرد
من دوست داشتم برای بازی‌های آسیایی که یک ماه دیگر برگزار می‌شود، کنار تیم باشم، اما متأسفانه آن‌قدر شرایط زندگی‌ام فشرده و پیچیده شد که نتوانستم برای این بازی‌های مهم در خدمت تیم باشم. خدا را شکر می‌کنم که خداحافظی‌ام با برد تیم ملی مقابل قزاقستان همراه بود و در چنین روزی از تیم ملی رفتم».

‌بازیکنان را با هم مقایسه نکنیم

اوشین هم رفت و حالا باید بازیکن جوان‌تری جای او را در مسابقات حساس پیش‌رو پر کند. ساهاکیان در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنی این جوانان بتوانند نقشی را که در زمین داشته به خوبی ایفا کنند، می‌گوید: «بله، صددرصد می‌توانند، اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، این است که نباید بازیکنان را با هم مقایسه کرد. هرکس استعداد و پتانسیل خودش را دارد. مهم این است که ما درست آموزش ببینیم و خوب تربیت شویم. اینکه به بازیکن یاد بدهیم احساس مسئولیت داشته باشد و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. اگر این اتفاقات بیفتد، قطعا بسکتبال خوبی را به نمایش خواهیم گذاشت».

‌به خاطر مادرم باید خداحافظی می‌کردم

ساهاکیان درگفت‌وگو با «شرق» از دلایل خداحافظی‌ خود می‌گوید:«دلیل اصلی خداحافظی از تیم ملی مادرم بود. بیشتر از این نمی‌توانستم مادرم را تنها بگذارم. او خارج از ایران زندگی می‌کند و من هم باید کنارش باشم. البته دلیل دیگر این بود که دلم می‌خواستم در اوج خداحافظی کنم. به‌هر‌حال این واقعیت است. آدم در اوج کنار برود، خیلی برایش بهتر و خوشایندتر است. اینکه می‌گویند من زودتر رفتم تا مبادا سرمربی تیم کنارم بگذارد، نه این حرف‌ها نیست.

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌در رقابت‌های لیگ بازی می‌کنم

این بازیکن اصفهانی در پاسخ به اینکه از این به بعد چه فعالیتی در بسکتبال کشور خواهد داشت، گفت: «به مربیگری که فعلا فکر نمی‌کنم؛ چون هنوز می‌توانم بازی کنم. قصد دارم در رقابت‌های باشگاهی شرکت کنم؛ البته وضعیتم برای سال آینده مشخص نیست».

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

روزنامه شرق: بسکتبال ایران دو شب قبل شبی تلخ و شیرین را پشت سر گذاشت؛ شبی که در آن ابتدا به بردی ارزشمند مقابل قزاقستان رسید و صدرنشینی‌اش در مرحله اول رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2019 حفظ شد، اما چندی بعد از پایان مسابقه، خداحافظی اوشین ساهاکیان یکباره همه حاضران در سالن را غافلگیر کرد. بازیکنی از نسل طلایی بسکتبال کشور که بی‌وقفه در همه افتخارات این رشته در سال‌های اخیر نقش پررنگی داشت، در ۳۲سالگی تصمیم به کناره‌گیری از تیم ملی گرفت. اوشین وقتی چهار گوشه زمین را بوسید که هم‌تیمی‌هایش هم از این تصمیم او بی‌خبر بودند و شوکه شدند.

او بیش از یک دهه عضو تیم ملی بسکتبال بزرگسالان بود و با اشک و گریه هم‌بازی‌هایش را در آغوش می‌گرفت تا با دنیای ورزش قهرمانی وداع کند. شاید بیشتر از همه صمد نیکخواه‌بهرامی و حامد حدادی تحت تأثیر این تصمیم ساهاکیان قرار گرفتند؛ دو ستاره‌ای که هم‌نسل‌های اوشین هستند و آنها هم رفته‌رفته به پایان عمر قهرمانی‌ خود نزدیک می‌شوند. اوشین اگرچه در 32سالگی مهره‌ای اثرگذار در میدان مسابقه بود، اما برخی‌ها می‌گویند او دلش خواسته پیش از آنکه سرمربی کنارش بگذارد، خودش در اوج کنار برود.

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌شاهین‌‌طبع، هم پدر ما بود هم مربی

اوشین زمانی کارش را به صورت حرفه‌ای در تیم ملی جوانان آغاز کرد که مهران شاهین‌طبع، مربی پرافتخار بسکتبال ایران، هدایت آن را بر عهده داشت. او حالا در شرایطی به حضور خود در تیم ملی بسکتبال بزرگسالان پایان داد که در این مقطع نیز شاهین‌‌طبع سرمربی آن است: «من در دوره جوانان چهار سال با آقای شاهین‌طبع کار نکردم، بلکه زندگی کردم. ایشان هم پدر ما بود و هم معلم ما. من خیلی چیزها از آقای شاهین‌طبع یاد گرفتم. ایشان باعث شدند بسکتبال ایران تکانی اساسی بخورد. بعد از جوانان، سال‌های زیادی افتخار همکاری با ایشان را نداشتم تا در دو سال اخیر که سرمربی پتروشیمی بودند، من هم توانستم با این تیم قرارداد ببندم. این چند ماه اخیر هم که سرمربی تیم بزرگسالان شدند و باز هم افتخار همکاری با ایشان نصیبم شد. شروع و پایان کارم با آقای شاهین‌طبع بود و از این اتفاق واقعا خوشحالم. تنها کسی نیز که از موضوع رفتنم اطلاع داشت، آقای شاهین‌طبع بود».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *